czwartek, 18 grudnia 2014

Miejscowość Costa Teguise - atrakcje

Turystycznych kurortów na Lanzarote jest kilka, jednak jednym z najpiękniejszych i najciekawszych bez wątpienia jest położone niedaleko stolicy wyspy Arecife, Costa Teguise. Oto dziesięć powodów dla których warto spędzić swój urlop właśnie tam! 


Co zatem można robić w Costa teguise? 


10. Łowić ryby

 W Costa Teguise ryby łowione są masowo wszędzie. Na każdej bardziej wysuniętej w morze skałce od samego świtu lokują się mniej lub bardziej profesjonalni wędkarze. Osobiście nie łowię, jednak liczba osób zaopatrzonych w wędki jest chyba najlepszym dowodem na to, że bierze. :)
9. Pić rum i wino

 Kanary to stolica wyśmienitego rumu z miodem! Jest to słodycz, delicja, nektar bogów. Słodycz, bez odrobiny goryczy. Cudownie rozgrzewa, wprawia w doby nastrój. Smakuje każdemu. Nieco mniej słodkie jest wino La Geria Moscatel Dulce pochodzące z upraw na Lanzarote. Obydwa trunki można nabyć w sklepach w Costa Teguise za połowę ceny proponowanej w instytutach/wytwórniach/manufakturach itp. Prawdziwa rozkosz!

 Wina z Lanzarote- zdjęcie zrobione w samej winnicy La Geria, jednak te same trunki można kupić w miejscowym SPAR


8. Zjeść paellę "z widokiem na ocean"

 Paella to dla mnie najbardziej kojarząca się z Hiszpanią potrawa. Jeśli połączymy jedzenie paelli z Wyspami Kanaryjskimi i widokiem na ocean to tuż po znaku równości należy napisać Restaurante Dona Lola. Restauracja znajduje się przy promenadzie, nieopodal hotelu Be Live Grand Teguise Playa, nad brzegiem morza (Plaża El Jablillo). Roztacza się z niej rajski widok, a właścicielka- pani Lola, rozpieszcza żołądki swoich gości prawdziwą hiszpańską kuchnią.

7. Oglądać zachody Słońca

 W Costa Teguise słońce wschodzi od strony oceanu i zachodzi wgłąb wyspy. Ostatnie promienie tworzą piękne, złoto- czerwone refleksy. Wulkany wyglądają jakby płonęły. Widok jest nieziemski!!!6. Uprawiać sporty wodne

 Costa Teguise posiada idealne warunki do uprawiania sportów wodnych wszelkiego rodzaju- od pływania, poprzez wind- i kitesurfing, aż do żeglarstwa. 


5. Zrobić zakupy

 Zagęszczenie sklepów na m2 jest tutaj bardzo wysokie. Uwielbiam zakupy, kręcenie się po sklepach, sklepikach, bazarach, stoiskach i straganach. Costa Teguise to miejsce idealne zarówno dla fanów zakupów, jak i ich niekoniecznie zainteresowanych zakupami partnerów. Sklepów jest dużo, jednak nie tyle by spędzać w nich całe dnie i noce. Można w nich kupić dosłownie wszystko- od chińskiej tandety przez wyroby z aloesu (wyrabiane na Kanarach) aż do ciekawego miejscowego rękodzielnictwa. Prawdziwym hitem sprzedaży w Costa Teguise (oraz na całym archipelagu) są perfumy- Kanary są strefą wolnocłową, dzięki czemu towaru luksusowe można tutaj kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.


4. Wykąpać w pięknej zatoce

 W Costa Teguise jest kilka pięknych plaż znajdujących się w większych lub mniejszych zatokach. Spośród nich najładniejsze są: El Jablillo przy hotelu Be Live Grand Teguise Playa, Playa Bastian znajdująca się przy Apartamentos Mar, Playa Lus Cucharas będąca główną plażą miejscowości tuż koło jej centrum oraz Playa Los Charcos. Wszystkie są piaszczyste, zadbane i urocze. 


 Zatoka El Jablillo Playa Bastian. Na jej krańcu zakochani układają z kamieni serca. Playa Las Cucharas z nieodłącznymi symbolami dozgonnej miłości. :)3. Iść na nocny targ

 W każdy piatek na Pueblo Marinero w samym centrum Costa Teguise odbywa się nocny targ. Oświetlony setkami lampek plac przeistacza się z sennego i położonego między dwiema głownymi ulicami punktu na mapie w prawdziwą świątynię zakupów. Nie łódźmy się jednak- niewiele jest tutaj prawdziwego rękodzieła i typowo kanaryjskich pamiątek. Większośc sprzedawanych tu produktów to okropne podróbki torebek, zegarków i pasków. Stoiska z miejscową twórczością jest zaledwie kilka, jednak targ trzeba odwiedzić ze względu na jego niezwykłą atmosferę. 


2. Przejść się/ przebiec się/ przetruchtać promenadą

 Promenada wiodąca wzdłuż wybrzeża przez całą miejscowość to największa atrakcja Costa Teguise. Szeroki, wyłożony równiutką kostką pas stanowi idealne miejsce do spacerów, porannego lub wieczornego joggingu, poobiedniego snucia się, relaksu i obserwacji miejscowego życia. Jest sielsko, spokojnie, dzięki odpowiedniej szerokości i długości nigdy nie ma tam tłumów, tłoku, skrobania marchewek i przydeptywania. Po drodze znajdują się: nowoczesny plac zabaw dla dzieci, kilka kawiarni, sporo ławek, kilkadziesiąt okazów ciekawych roślin oraz zejścia na poszczególne plaże. Dla lubiących aktywny wypoczynek, przy promenadzie postawiono siłownię pod gołym niebem. Niech nie zwiodą Was zdjęcia- udało mi się je zrobić w trakcie bardzo krótkiej chwili, gdy nikogo nie było na urządzeniach. Na ogół są one pozajmowane.

1. Pogapić się na morze

 Nie ma na świecie piękniejsze i bardziej kojącej rzeczy niż morze i jego szum. Nie szukajmy daleko tego, co mamy pod ręką. Ocean jest największą, najlepszą i najdokonalsza atrakcją Costa Teguise. Po prostu patrzy na niego i niech koi nasze nerwy.