Alfabet polskiej turystyki

Turystyka to branża nierozłącznie związana z innymi krajami i obcymi językami. To połączenie tworzy wybuchową mieszankę- każdy kto choć przez chwilę uczył się języków obcych wie, jak łatwo “chlapnąć” coś, co przejdzie do kanonu beki. Nie inaczej jest w przypadku setek obcojęzycznych nazw, z których wiele ma karkołomny zestaw liter i głosek.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy się nie pomylił wypowiadając jakąś nazwę obcą. Oczywiście nie ma takich osób. Mi również pomyłki nie są obce. Nie będę jednak ukrywać że turystyczne słowotwórstwo to jeden z najzabawniejszych elementów mojej pracy. Zapraszam Was zatem do świata turystycznego alfabetu.

A

Ajtaka– największy polski organizator turystyki (Itaka dla jasności). Wersja dla osób, które “Made in Poland” wolą zamienić na zagraniczny kapitał.

Alajla, Aleja, Alejabaleja, Laila Bajla– hotel w Egipcie o wdzięcznej nazwie Alf Leila Wa Leila.

All ekskjuzmi, all intesiw, all alkjuzmi, all ekskljuziw, all inekskluziwe- rodzaj wyżywienia związany z poczuciem luksusu, spełnienia i dopieszczenia. Ma być jakby luksusowo, na bogato, intensywnie. Jak mawiał mój kolega: “dużo, gęsto, niekoniecznie smacznie”.

Analia, Analija, Alanija– jeden z największych kurortów znajdujących się na wybrzeżu Riwiery Tureckiej. Wbrew nasuwającym się skojarzeniom, niezwiązany w żaden sposób z tylną częścią ciała.

B

Biuro– mityczne źródło wszelkich obietnic. W biurze obiecano widok na morze, specjalne posiłki, ręczniki, leżaki, lepsze godziny wylotów.

Bedrum– miejscowość w Turcji na Riwierze Egejskiej. Gdy nazewnictwo angielskie za bardzo wchodzi w krew Bodrum staje się sypialnią.

C

Czajki Cziki, Czajkaliki, Chalkidajki– część Grecji kontynentalnej, której nazwa brzmi zbyt banalnie by po prostu ją przeczytać.

Czania, Czajna, Chanija– zwana także Chanią na Krecie. Tak, Chanią. Chanią jak Hania.

Ciapaty– określenie każdego mieszkańca innego kraju o kolorze skóry nieco ciemniejszym niż średnia słowiańska. Ciapatym jest zarówno Chorwat, Albańczyk, Grek, jak i Turek, Arab, Hindus, Gruzin, Taj. Kategoria szeroka. Często występuje w sformułowaniu “tylko nie do ciapatych”, czyli nigdzie.

D

Dj Erba, Didżerba, Dierbaria– znany tunezyjski DJ grający wyłącznie na wyspie w pobliżu granicy z Libią. A tak całkiem serio- Djerba (Dżerba).

Dubaj– czyli Zjednoczone emiraty Arabskie. Dubaj to Dubaj, ale także Fujairah, Ras Al Khaimah. W Dubaju znajduje się także Abu Dhabi.

Dziecko na przystawce, dziecko na odstawce– jedno z popisowych dań w turystyce. Dziecko serwowane na osobnym łóżku w pościółce z białej bawełny.

Dziennikarz z TVN– członek rodziny o nieznanym pokrewieństwie, występuje w niemal każdej szanującej się familii. Załatwia czołówkę w “Faktach” i materiał w “Uwadze” w każdej związanej z turystyką sprawie.

E

Elefant, infantino, implant– dziecko poniżej drugiego roku życia (infant) przypadkiem brany za słonia bądź obywatela Włoch. Ewentualnie skorelowany z medycyną estetyczną.

F

Future Venture, Fjutawentura, Ferewentura– w dokładnym tłumaczeniu “przyszłe przedsięwzięcie”, dla innych śmiertelników- wyspa leżąca w archipelagu Kanarów. Słynie z wiatrów i komicznego przekręcania, a wystarczy przeczytać dokładnie.

Fujara, Fużejro, Fudżajarja– jeden z Emiratów Arabskich (czyli Dubaju, patrz pod “D”), nazwa oryginalna: Fujairah.

G

Grand Canaria– skoro to wyspa kanaryjska to nie może być jakaś tam “gran”. Grand brzmi dumniej.

Gratis– coś, cokolwiek, byle za darmoszkę. Długopis, mapka, zdrapka, gumka do mazania, zeszyt, mata na plażę. Rzecz, która zredukuje ból portfela po zakupie, a po kilku miesiącach leżenia w szafie, trafi do śmietnika.

H

Huraganda, Hurgarda, Hurdżadna, Huranda, Huskwarna– jeden z najstarszych egipskich kurortów, według oznaczeń na mapie- Hurghada.

I

Inne biuro– konkurencja dla biura, z którym aktualnie turysta wypoczywa na wakacjach. W innym biurze zawsze jest lepiej, organizacja jest na wyższym poziomie, godziny wylotów lepsze, rezydent przystojniejszy, a recepcjonista zawsze uśmiechnięty. No i “inne biuro” nigdy nie robi takich numerów!

J

Jezus Krajst, Jezus Kriti– religijna nazwa hotelu Yassou Crete.

K

Koczowanie– jeden z najpopularniejszych stanów w turystyce. Zawsze gdy należy na coś poczekać dłużej niż godzinę rozpoczyna się koczowanie. Koczować można na wiele sposobów- na lotnisku czekając na naprawę samolotu, w hotelu- czekając na transfer, na wycieczce- czekając na wejście do atrakcji. Koczowaniu zawsze winny jest spisek i złośliwość firm, które turystom chcą dokopać.

Kolumbia– egzotyczna wersja swojskiej, greckiej Kolymbi. Używana wtedy gdy chcieliście jechać daleko, ale budżet pozwala na Grecję.

L

Last mineta– nie, to nie to, co myślisz, świntuchu! Oferta na ostatnią chwilę, w okazyjnej cenie. Tyle i aż tyle.

M

Mitsis Domestos– nazwa hotelu na Kos (Mitsis Domes), w której punkt ciężkości został postawiony na sferze higieny.

O

Oni tam– kategoria mieszkańców danego miejsca. Oni tam zawsze są dziwni, gorsi, biedniejsi, mniej wykształceni. Oni tam robią różne rzeczy, które na ogół zniechęcają do przyjazdu.

P

Prawnik– zawsze w najbliższej rodzinie. Zawsze zajmujący się tego rodzaju sprawami i zawsze wygrywał w podobnych rozprawach.

Prezydent, prezes– pochwalna nazwa rezydenta, który choć przez chwilę może poczuć się ważny i doceniany. Resztę zakrzykują reklamacje i groźby.

R

Rabat– zwyczajowo stolica Maroka, w biurze podróży- magiczna zniżka, przecena, ukłon w stronę klienta. Bez rabatu nie ma udanych wakacji. Niestety, dawanie rabatów w biurach uregulowane jest prawnie i zakazane.

Rabaciarz– zakała branży, który zachęcać do rezerwacji własną wiedzą, rozdaje (niezgodnie z prawem) swój zarobek. Nieuczciwa konkurencja i powód do wstydu. Dla wielu jedyny argument w dyskusji z klientem.

Riczmond, Richmount– wbrew pozorom, miejscowość na Krecie, a nie wzgórzach Hollywood. Wśród Kreteńczyków zwana Rethymno, zaś wśród szukających luksusu (patrz: all ekskluziw) prestiżowe Riczmont (z ang. rich- bogactwo, mount- góra, czyli Góra Bogatych).

Rimbow, Rajnbo, Rambo, Ranwow, Rajbow– polski organizator turystyki z siedzibą w Łodzi. Przez konkurencję zwani “tęczowymi przyjaciółmi”.

RUI, Ruja– nazwa hiszpańskiej sieci hotelowej Riu.

Rzecznik praw konsumenta– argument ostateczny w każdej dyskusji, niezależnie od słuszności oskarżeń. Rzecznik niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki otwiera wszystkie drzwi i rozwiązuje problemy. Każdy pisze lub oddaje sprawę do rzecznika. Jest to człowiek, który w życiu napisał więcej niż Sienkiewicz i Hemingway, a jednak niewielu widziało jego pisma.

S

Sajd, Sajda, Sajdi– tureckie Side w wersji dla klientów, których wakacje muszą nabrać egzotycznego sznytu.

Szarma, Szarma Szejka– Sharm El Sheikh w wersji dla głodnych.

T

Terefere, Tefenera, Tefenyra– najpopularniejsza spośród Wysp Kanaryjskich. Dla reszty ludzkości znana pod nazwą Teneryfa.

Tuja, wakacje z tujem lub tują– rodzaj wakacji organizowany przez dużą turystyczną korporację. Wbrew pozorom, bez charakterystycznych krzewów w tle.

Turcja bez paszportu– europejska część Turcji (geograficznie), która według wielu nie wymaga posiadania ważnego paszportu. W rzeczywistości nie istnieje.

U

Ubezpieczenie– zbytek. Co może się przecież stać na wakacjach? Nikt nie leci chorować ani umierać.

Ubezpieczyciel- osoba z najbliższej rodziny lub z wąskiego grona znajomych. Zawsze posiada lepsze oferty niż to, co oferowane jest w biurze podróży. Ubezpieczyciel jest znajomym większości klientów biur, którzy muszą później organizować zbiórki na powrót do Polski i dalsze leczenie.

W

Warunki Imprez Turystycznych, Ogólne Warunki Uczestnictwa– plik kartek, których czytaniem niewielu się przejmuje. Znajdują się tam regulacje dotyczące naszego wyjazdu, ale po co zawracać sobie głowę kwestiami wylotów, zmian godzin i hoteli. Lepiej przywołać później: 1) Prawnika; 2) Rzecznika.

Wizir, Łezyr- organizator turystyki o turecko-rosyjskich korzeniach, dziś znany pod nazwą Coral Travel (co nie sprzyja rozbudowywaniu zestawienia),

Z

Zakajantos, Zakantos, Zakinitios– grecka wyspa słynąca z Zatoki Wraku.

 

Chcecie dodać jakieś hasła? Piszcie w komentarzu!

komentarze 27

 1. dodamL
  Fjuczerwenczer!
  Kerfu
  Hiergara

 2. olkluzif

 3. Oczywiście nagminne mylenie wysp kanaryjskich z karaibami. Taka mała różnica 🙂
  Pozdrawiam

 4. Chalkidiki często nosi również dumną nazwę CHALIKIDKI 😀

 5. I oczywiście A11 jako All 🙂

 6. Turysta z Niemiec , uchodźcy z Kos, ,,Araby,, 🙂 oferta na stronie 🙂

 7. Zakancios – jeszcze jedna “nazwa własna” greckiego Zakynthos

 8. Prowizja – legendarny dochod rezydentow i pilotow. Podobno niejeden z nich za nia wille zbudowal i samochod prosto z salonu kupil

 9. Pumukle, Pamukle, Pumkale, Pumklu….. I uwaga ostatni hit Guacamole
  Świat -Tunezja i Egipt- zwiedziliśmy cały świat i nigdy nie było takiej sytuacji
  All eksjusumi

 10. My duzo podróżujemy ,byliśmy już wszędzie; W Turcji i Egipcie ?

 11. Chikidiki,Zachłyntos

 12. Szejki Szejki (ssh) 😉

 13. Senszele i Maurycjusz ostatnio usłyszane 🙂

 14. Riczmond ( Rethymno) hihi

 15. Kiko Konero:) potocznie zwane Kokkino Nero!!

 16. Pakumele, Pampeluny

 17. Riki Tiki! – Chalkidiki w wolnym tłumaczeniu 😉

 18. ANALKJUZMI zawsze było moim numerem jeden!

 19. Rio de Mare w roli glownej jako Lloret de Mar xddd

 20. Zajekantos (Zakynthos) z plażą Lanagos (Laganos).

 21. Haszysz zamiast bakszysz 🙂

 22. Popularny chorwacki kurort to Makaraska, Masakra, Maskara. Malowniczo położone małe greckie miasteczko Konino Negro, Kokaino Nero lub też Kokino Mielno. Na narty jeździmy do Lividżinio.

 23. Dureks, djureks w Albanii!

 24. Jeszcze brakuje Furaventura

 25. ‘Spinonga’ – wyspa Spinalonga, leżąca nieopodal wschodniej Krety
  ‘Kalikira’ – przylądek Kaliakra w Bułgarii
  ‘Elafonsi’ – kreteńskie Elafonisi
  :))

 26. Popieram – Fuertaventera – bezapelacyjnie nieśmiertelne Modżajto!

 27. Kofru- Korfu
  Fuerteventura- Furaventura
  alle ekskluzive- all inclusive
  Rawboł- Rainbow

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*