Najlepsze książki, by poznać świat

Szukasz podróżniczych inspiracji? A może lecisz gdzieś i chcesz dowiedzieć się więcej? Pracujesz w biurze i potrzebujesz poszerzyć swoją wiedzę? To zestawienie jest dla Ciebie. Przedstawiam Ci książki, które pomogą poznać świat.

Mam żal do losu, że ta książka wyszła wtedy, gdy… nie pracowałam już w biurze podróży. Nie ukrywam, że Malediwy były dla mnie trochę terra incognita. „Niby człowiek wiedzioł” jak mawia Nosacz, ale prawda jest taka, że w kwestii rajskich atoli zawsze wiedziałam +- tyle, co wielu spośród moich koleżanek i kolegów, czyli: jest pięknie, trzeba się przetransferować z Male, to kraj muzułmański, ale wyspy to państwo w państwie, są domki na wodzie i plaży. Do tego „atol z hotelem premium” lub „atol z dobrym hotelem”. Książka Magdy Typem, autorki bloga o Malediwach, właścicielki guesthouse – to wybawienie dla sprzedawców w biurach podróży. Wreszcie ktoś napisał książkę, która realnie przybliża to miejsce, a nie tylko opisuje ładne i ładniejsze wysepki. Polecam, bo nie dość, że lektura jest ciekawa, to jeszcze przybliża kraj, który dla większości osób łączy się wyłącznie z przymiotnikiem „piękny”.

Książkę najtaniej na allegro kupicie tutaj

Każdy lubi Bułgarię pokopać. To taki kierunek idealny do bicia. Ciężko, patrząc na Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, obronić tę destynację. Bo brzydko, bo betonowo, bo „lepszy Bałtyk”. Do tego jeszcze często słyszę głosy z biur podróży, że ktoś nie umie Bułgarii sprzedawać, że Bułgaria jest nudna, że do Bułgarii nie jest przekonany. Gdy pytam, czy w Bułgarii był, odpowiada, że nie. Gdy pytam, czy coś o kraju czytał, również odpowiada, że nie. Tak to na pewno się nie uda zmienić czegokolwiek.

Książka Magdaleny Genow nie jest laurką dla Bułgarii i nie jest też jakimś festiwalem jarmarcznego folkloru. To pozycja, która pozwoli zrozumieć po części ten kraj, spojrzeć na niego inaczej, szerzej, z większą wiedzą, z podstawami do tego, by go odkryć (a dla specjalistów z biur – sprzedać). Genow tłumaczy wszystko – dlaczego Bułgaria wygląda tak, a nie inaczej i… nagle ta architektura staje się ciekawa, bo poznaje się jej historię. Genow opowiada o bułgarskich owocach, winach, jedzeniu i… nagle ma się ochotę na te smaki. Genów przedstawia kulturę i zwyczaje i… nagle włączają się trybiki i łączy się miejscowości z tradycjami, kurorty z miejscami do zwiedzania. Ta książka to obowiązkowy element wyposażenia półki każdej osoby, która o sprzedaży ofert w biurze myśli poważnie i każdego turysty, któremu chce się odkrywać. A jest co.

Książkę najtaniej na allegro kupicie TUTAJ

Mam takie marzenie – ta książka jest na półce u każdego agenta turystycznego w kraju. Ba! Zanim zacznie się pracę w biurze, trzeba ją obowiązkowo przeczytać, bo bez jej znajomości nie można usiąść przy biurku. I jeszcze druga opcja – ta książka jest na półce każdego turysty. W momencie, gdy zaczyna myśleć: „A może w tym roku polecimy do Grecji?”, wyciąga „Pietrzyka” i zaczyna wertować.

W tej książce czuć doświadczenie pilockie. Nie ma tu żadnego zbędnego opisywania historii z datami i szczegółów, które interesują tyle fanatyków: historii/ antyku/ archeologii. To zasób wiedzy o Grecji, jaki każdy świadomy turysta i dobry agent turystyczny powinien posiadać. Książka napisana lekko, z żartem, z masą anegdot i ciekawostek. Jeśli jeszcze nie pokochaliście Grecji to ją pokochacie, jeśli Grecji nie znacie to poznacie. Bierzcie i kupujcie z tego wszyscy, bo to absolutny must.

Książkę najtaniej na allegro kupicie TUTAJ

Kreta nie jest łatwym kierunkiem. Może nie tak obficie jak w przypadku Bułgarii, ale również w jej przypadku, spotkałam się z opiniami, że to taka Grecja w wersji B. Sama nigdy nie pałałam wielką miłością do Krety, ale szczęśliwie, lektura tej książki zbiegła się z moją trzecią wizytą na wyspie. O madre mia, odkrywanie Krety po przeczytaniu tej pozycji, to zupełnie inny poziom zrozumienia. Przede wszystkim, autor genialnie opisuje specyfikę wyspy, zwyczaje i mentalność mieszkańców, tłumaczy historię i jej wpływ na to, co jest dzisiaj. Dzięki tej książce, totalnie ruszyłam ze sprzedażą Krety i wycieczek fakultatywnych. Poczułam wyspę i jej klimat.

„Kreta subiektywnie” nie jest przeładowana informacjami, nie ma naukowego/ przewodnikowego wydźwięku. Jest pięknie, kolorowo, klimatycznie.

Książkę najtaniej na allegro kupisz TUTAJ

Gdyby każdy przewodnik był tak napisany to świat byłby piękniejszy. Po pierwsze, jest to książka napisana przez osobę, która na Fuerteventurze mieszka. Nie – była, nie – zwiedzała, nie – zatrzymała się, nie – była na stypendium czy wymianie. Małgorzata Mikulska na Fuercie mieszka, prowadzi biznes, zajmuje się turystyką. I to czuć, bo w przewodniku jest konkret, do tego góra ciekawostek i porad. Nie ma lania wody, nie ma błędów merytorycznych. Co więcej, można wyczuć, że autorka pracuje w turystyce, bo wie, co dla turysty jest ważne. Polecam z całego serca!

Książkę najtaniej na allegro kupisz TUTAJ

Nigdy nie pałałam miłością do Hiszpanii. Wolę destynacje greckie i o nich umiem opowiadać z uczuciem. „Sobremesa” to pozycja podstawowa dla osób, które zawsze meandrują wokół Hiszpanii, ale coś nie klika. Po lekturze tej książki na pewno kliknie. Znakomita, lekka, pełna ciekawostek. Ilekroć wspominam tę książkę, to oczami wyobraźni widzę, jak sypię tymi ciekawostkami i anegdotami przy klientach. Uwielbiałam „sprzedawać” te zapadające w pamięć opowiastki, które często przekładały się na kontakt z klientem. Poza tym, to po prostu świetna książka o Hiszpanii, Hiszpanach i… o tym, co hiszpańskie. Dla serca, dla ducha, dla ciała, dla wiedzy.

Książkę najtaniej na allegro kupisz TUTAJ

To nie będzie miła i przyjemna lektura, jak wszystkie poprzednie. Ten reportaż przejedzie po Was jak czołg, ale uwierzcie – to jedyny czołg jakiego potrzebujemy aktualnie. Jak to jest, że ta Albania jest taka brudna i tonie w śmieciach? Że chodniki są krzywe? Że nie ma pokrywy od studzienki? Jak to jest, że buduje się byle jak i że obok furmanki stoi najnowszy mercedes? Skąd to się wszystko wzięło, że mamy w Albanii hotele, które wyglądają światowo, a z drugiej strony ludzi śpiących pod mostem? Zanim wypowiemy się na temat tego kraju, wygłosimy jakąkolwiek opinię, ocenimy kierunek – przeczytajmy tę książkę. Wszystko się rozjaśni. I uwierzcie, turyści, poznacie ten kraj z zupełnie innej strony. I uwierzcie, agenci, spojrzyjcie inaczej na wszystko.

Książkę najtaniej na allegro kupisz TUTAJ

Lubię serię podróżniczą Pascala za to, że w lekkiej formie przedstawia różne kraje. Uwielbiam reportaże, zwłaszcza te z kategorii ciężkich, pełnych emocji i poruszających trudne tematy, ale powiedzmy sobie szczerze – nasze czytelnicze aspiracje to jedno, a inspiracje i potrzeby w pracy w biurze podróży to drugie. Raczej w kontekście sprzedaży i planowania wycieczki do Chin nie zagłębia się w meandry losów mniejszości etnicznej Ujgurów. Oczywiście, są to ważne aspekty, ale nie o tym jest ten tekst. Tutaj przedstawiam książki, które realnie pomagają marzyć i/lub pracować w biurze. Książka Martyny właśnie taka jest. Autorka opowiada o Gruzji tak, że… chce się jechać. I bierze się Gruzję z zaletami, wadami, przywarami.

Książkę najtaniej na allegro kupicie TUTAJ

Nie ma na rynku zbyt celu książek o Omanie. Właściwie, to oprócz przewodników, nie ma nic. Książka Agaty Romaniuk to zupełne przeciwieństwo poprzedniej pozycji. To historia zderzenia z kulturą i rzeczywistością Omanu, ale… niesamowicie ciekawa i pokazująca zupełnie inną perspektywę. W kontekście całej książki, możecie zdobyć wiedzę o współczesnych losach Sułtanatu oraz realiach życia w tym niesamowitym kraju. Uwielbiam ten reportaż i cieszę się, że TAKA książka powstała o TAKIM kraju.

Książkę najtaniej na allegro kupisz TUTAJ

Turcja to taki ciekawy przypadek kraju, w którym niemal każdy był, ale jak zapytamy o niego to… wiemy niewiele. I oto pojawia się „Turcja” Agnieszki Maury – kompendium wiedzy o Turcji. Ta książka to cudowny, turecki Basic. Gdybym prowadziła biuro podróży to podarowałabym każdemu pracownikowi tę pozycję, żeby zyskał feeling Turcji i nauczył się o niej opowiadać. Przez tę książkę płynie się delikatnie, jak po niezmąconych wodach Bosforu. Jest o historii, o zwyczajach, o ludziach, o herbacie, jedzeniu, kotach, wybrzeżu. Idealne przed podróżą, doskonałe do pracy.

Książkę najtaniej na allegro kupisz TUTAJ

Turcja ma szczęście do książek. Dwie Agaty napisały książkę będącą kolejnym basiciem, który trzeba przeczytać. Cóż mam Wam powiedzieć, jeśli obydwie autorki mają niesamowity talent do pisania, poczucie humoru i umiejętność opowiadania to musi być hit. „Półprzewodnik obyczajowy” to książka, która będzie Waszym kompasem w odkrywaniu tego kraju.

Kupicie bezpośrednio na stronie Agaty

Jeśli lubicie gotować – będziecie zachwyceni. To połączenie barwnej opowieści o hiszpańskim podejściu do życia (choć uogólnień nie lubię) z przepisami. Przepisów nie próbowałam, za to treść bardzo smakowita.

Książkę najtaniej na allegro kupicie TUTAJ

Będę szczera, nie rozumiem, dlaczego tej książki nie ma u siebie każdy pracownik biura podróży. Rozumiem, że nie wszyscy pasjonują się hotelarstwem, ale sprzedając obiekty sieci Radisson, Hilton, Hyatt, Sheraton, Best Western itp. wypadałoby wiedzieć skąd te hotele się wzięły, czym się różnią i jakimi wartościami i filozofią kieruje się każdy z nich. To wiedza, która pozwala się wybronić wtedy, gdy do sprzedaży wchodzi nowość, gdy nie wiemy dużo o danym kierunku, albo gdy nie znamy dobrze bazy hotelowej. Możemy robić dopiero Research, ale po lekturze książki będziemy mieć w głowie set informacji dotyczących poszczególnych sieci hotelowych.

Turystom polecam dla poszerzenia wiedzy i jako motywacja, bo aż trudno uwierzyć, że niektóre biznesy wyrosły na światowe potęgi.

Książkę najtaniej na allegro kupicie TUTAJ

Wszystkie linki do allegro mają charakter afiliacyjny

Podziel się swoją opinią