Najlepsze przewodniki po Emiratach Arabskich

Emiraty Arabskie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów. Sama byłam w nich trzykrotnie i za każdym razem robiłam przedwyjazdowy research z pomocą przewodników. Oto moja recenzja pozycji, które są dostępne na polskim rynku.

  1. „Praktyczny przewodnik. Dubaj. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman” Pascal

Przy okazji zestawienia najlepszych przewodników po Azji (klik!) wyrażałam swój zachwyt dla siostrzanej publikacji Pascala traktującej o Tajlandii. Nie inaczej jest w przypadku moich dwóch ulubionych, bliskowschodnich kierunków. Bardzo podoba mi się koncepcja przewodnika, jako połączenia zbioru faktów, informacji i map z subiektywnymi opiniami autorów (w tym wypadku dwóch autorek). Nie ma tu wyłącznie suchych, bezosobowych wiadomości dotyczących danego kraju- jest to ładnie napisana „przewodnicka” opowieść. Sposób narracji przypomina mi jazdę autokarem i zwiedzaniem z doświadczonym pilotem lub przewodnikiem, który z pasją opowiada o danym miejscu, wspomina, przemyca swoje uczucia, dzieli się doświadczeniem.

Oprócz „oczywistych oczywistości” jest tu bardzo dużo przestrzeni na ciekawostki, porady i wskazówki. Autorki nie prowadzą czytelników „za rączkę”, nie podają niepotrzebnych i nudnych danych dotyczących linii autobusowych czy godzin otwarcia (które lubią się zmieniać, dezaktualizując przewodniki). Ilekroć czytam Praktyczne Przewodniki, czuję, że o Emiratach i Omanie opowiada mi ktoś znajomy, w bardzo kumpelskim, lekkim i miłym tonie.

Dla mnie ten przewodnik to absolutny must- have przed wizytą w Emiratach i Omanie.

2. „Dubaj. Travelbook” Bezdroża

Uważam, że jest to seria najładniej wydanych przewodników na polskim rynku. Szata graficzna to prawdziwy majstersztyk i po prostu lubię przeglądać ten przewodnik.

Jeśli lecicie do Emiratów i chcecie po prostu trochę dowiedzieć się o tym kraju bez przeciążania zwojów mózgowych oraz pozwiedzać bez zbędnego przemęczania się to ten przewodnik będzie dla Was idealny. Jest to zbiór podstawowych informacji podanych w bardzo przystępnej i lekkostrawnej formie. Uważam, że to idealna pozycja dla większości moich klientów, którzy wypoczywając w Emiratach chcą zaliczyć jedną- dwie wycieczki fakultatywne i mają potrzebę zdobycia podstawowych informacji o kraju do którego jadą. Dla bardziej doświadczonych turystów lub podróżników to po postu za mało.

3. „Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie” Pascal Gold

Lubię złotą serię Pascala i nie będę się z tym kryć. Jest to chyba jedyna seria przewodników w Polsce, która łączy potrzeby przeciętnego turysty i ambitnego podróżnika. Jest tu absolutnie wszystko- masa informacji, ciekawostek, wskazówek, pięknych ilustracji, zdjęć dobrej jakości oraz porad. Łączy to, co najlepsze w Travelbooku z Praktycznym Przewodnikiem.

Co więcej, odświeżony Pascal Gold zawiera mapy, czyli rzecz , którą w poprzedniej wersji przewodnika mi brakowało. Dzięki temu można łatwo zlokalizować atrakcje, sprawdzić odległości, zdać sobie sprawę z dystansu między atrakcjami. Przewodniki tej serii towarzyszyły mi w wielu miejscach na świecie, a także… w trakcie wielu zimowych wieczorów, bo to uczta dla oczu i pozycja, do której dobrze się wraca mimo powrotu z podróży lub… braku podróżniczych perspektyw. Dla mnie bomba!

4. „Oman and the UAE” Insight Guides

Jedyna anglojęzyczna pozycja w tym zestawieniu, ale z powodu dość ograniczonej liczby przewodników na polskim rynku, postanowiłam ją włączyć do wpisu (tym bardziej że większość z nas język angielski zna bardzo dobrze). Insight guides to seria tożsama do przewodników Berlitza, które niestety nie są już wydawane w naszym kraju. Podobnie jak znane nam Berlitzy, także i tutaj znajduje się świetna sekcja z zarysem historycznym, społecznym, kulturalnym i przyrodniczym Emiratów i Omanu. To taki przewodnik w starym stylu- dużo konkretów, garść wskazówek, nieco trącące myszką zdjęcia. Świetny jako uzupełnienie wiedzy, jednak wybrałabym którąś z powyższych publikacji jako wiodący przewodnik.

Jeśli szukacie książek dotyczących Emiratów, które naświetlą nieco obraz kulturalno- społeczny tego miejsca, zajrzyjcie poniżej:

„Beduinki na Instagramie”

„Dubaj. Prawdziwe oblicze”

Zapisz się do newslettera!

Chcesz wiedzieć co w turystyce piszczy?Interesują Cię nowości, opinie o biurach, triki jak kupować tanio i jak się nie naciąć?Dzięki newsletterowi będziemy w kontakcie nawet wtedy, gdy zniknie IG i FB.PS Nie będę spamować!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Specjalistka od wakacji

Comments are closed.