Pamiątki z Minorki

Dzisiaj podpowiem Wam, jakie pamiątki przywieźć z Minorki. Jakie są charakterystyczne produkty dla Minorki oraz gdzie je kupić.

10. Sól

Tak, z Minorki warto przywieźć sól. I to nie himalajską, tylko pozyskiwaną z odsalania morza. Sól może służyć do kąpieli lub celów gastronomicznych. Uwaga! Ciężko trafić na sól prosto z Minorki, w sklepach przeważają opakowania z dość mętnym opisem „sól z Balearów”.

 

9. Ceramika

Coś dla fanów namacalnych pamiątek, których nie da się zjeść ani się ich napić. Z Minorki warto przywieźć lokalnie wyrabianą ceramikę w charakterystyczne, geometryczne wzory. Niestety, Minorka nie ma typowego tylko dla siebie rękodzieła, więc musimy zadowolić się faktem, że nasza ceramika powstała właśnie na wyspie.

 

8. Miód

Uwielbiam próbować miodów z różnych części świata. To wspaniałe, że wszędzie smakuje on nieco inaczej, ma odmienny kolor, aromat, barwę. Miód z Minorki jest słodki, bardzo gęsto, czuć w nim promienie słońca. Miód jest tu używany w dość niecodzienny sposób, który opiszę poniżej…

 

7. Wędliny

Hiszpańskie wędliny nie mają w sobie zbyt wiele z polskich chudych szynek. Tutejsze mięso za dobre uważa się wtedy, gdy nabiera odpowiedniego, krwistego kolorytu oraz pikantnego smaku oraz specyficznego zapachu. Wędliny najlepiej kupować w całości- wyglądają przepiękie! I uwaga- bardzo często jedzone są z…miodem, którego słodycz podbija pikantność mięsa. Oryginalnie, prawda?

 

6. Słodkości

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku archipelagu kilku wysp położonych niedaleko trudno ustalić faktyczne pochodzenie danej potrawy. Według Minorczyków ensaimada jest dziełem ich przodków, a według Majorkijczyków pochodzi właśnie z ich wyspy. Jedno jest pewne- drożdżowy ślimak jest lokalnym przysmakiem i dzięki odpowiedniemu opakowaniu można zabrać go do Polski.

 

5. Majonez

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu pochodzenia majonezu. Według podań, oblężeni przez Anglików Francuzi nie mieli już zapasów żywnościowym. Pozostały im tylko jaja i oliwa, z których sporządzili sycący sos. Francuzi rozsmakowali się w delikatnym dodatku i rozsławili go na cały świat. Sama nazwa majonezu pochodzi od stolicy Minorki– miasta Mahon.

Co zaskakujące, ja oryginalny majonez wytwarzany na Minorca znalazłam w jednym sklepie w Ciutadelli. Wydawało mi się dość oczywistą kwestią, że pochodzący stąd, sławny na cały świat produkt będzie dostępny wszędzie. Nic bardziej mylnego. Majonez jest tu produktem deficytowym.

 

4. Sery

Ludność Minorki przed pojawieniem się na ich wyspie turystyki, w większości trudniła się rolnictwem. Pory roku wyznaczało tu sianie, zbiory, przetwarzanie plonów. Wyjeżdżając poza kurorty widać pola uprawne oraz pasące się zwierzęta. Naturalnym jest, że wśród produktów charakterystycznych dla Minorki są typowe dla regionu sery.

 

3. Gin

Historia tutejszego ginu sięga XVIII wieku, kiedy to Brytyjczycy nauczyli pędzić lokalną ludność specyficznego rodzaju alkohol. Co ciekawe, gin z Minorki nie powstaje ze zbóż, lecz z winogron. Najsławniejszym ginem jest tutaj Xoriguer, którego charakterystyczne buteleczki z wiatrakiem na etykiecie, stały się jednym z symboli Minorki.

 

2. Pomada

 Dla mnie jest to jedyna akceptowalna wersja ginu. Wprost stworzona dla tego klimatu. Pomada jest charakterystycznym napojem alkoholowym stworzonym ze zmieszanych w odpowiednich proporcjach ginu i lemoniady.

 

1.Avarca

Dawno, dawno temu ludność Minorki trudniąca się rolnictwem i rękodzielnictwem nosiła proste, skórzane obuwie zabezpieczone na pięcie skórzanym paskiem tak, by nie zsuwało się podczas pracy. Dzisiaj obuwie avarca to ostatni krzyk mody i absolutny pamiątkarski hit. Avarcas są dostępne w każdym możliwym kolorze, z nadrukami, cyrkoniami, brokatem, napisami, cekinami, bohaterami kreskówek dla dzieci. Wygodne, wyrabiane ręcznie, stanowią chyba najbardziej typową pamiątkę z Minorki.

 

Podziel się swoją opinią