Sąsiedzi znani i nieznani

Mogłabym napisać: „kupcie tę książkę, bo odkryjecie, że chodzicie po miejscach, których nie znacie” i zakończyć tę recenzję. To byłoby jednak za mało, bo „Śladami Żydów Polskich” to nie tylko świetna lektura, ale także inspiracja do podróży po zupełnie nieznanej Polsce.

Ten fragment ulicy Głogowskiej w Poznaniu pokonywałam w życiu pewnie kilkaset razy. To w końcu jedna z głównych arterii miasta, a od sierpnia ubiegłego roku- droga, którą mogę dostać się do centrum. Znam układ sklepów, Park Wilsona, wiem, że przy Komendzie Straży Miejskiej lepiej nie ryzykować przebiegania przez ulicę w nieoznakowanym miejscu, a nieco dalej można pośmiać się z niektórych kiczowatych sukni ślubnych na wystawach sklepowych. Wydawało mi się, że ta ulica nie ma przede mną tajemnic- znam dość dobrze jej historię- mój dziadek- Poznaniak z krwi i kości urodził się i wychował w jednej z kamienic na ulicy Lodowej. A jednak…

Przeglądając książkę zatkało mnie. Za bramą, którą mijałam kilkaset razy, znajduje się kilka żydowskich grobów, które stanowią symboliczną pamiątkę cmentarza, który niegdyś znajdował się na tym terenie. Nie miałam świadomości, że część Międzynarodowych Targów Poznańskich zajmuje fragment żydowskiej nekropolii… a przecież tu mieszkam.

Takich zdziwień było więcej, bo historia Polski to równie historia Żydów. Dzisiaj w wielu miejscach wymazana, zamieciona w kąt, zmarginalizowana, a przecież wiele wieków żyliśmy razem.

„Śladami Żydów Polskich” już na okładce sygnalizuje „Przewodnik- reportaż”. I słusznie, bo nie jest to ani przewodnik w tradycyjnej formie, ani stuprocentowy reportaż. Dzięki tej ciekawej, lekkiej choć pełnej informacji i ciekawostek, formule, książka Adama Dylewskiego to znakomita pozycja, która pomoże Wam odkryć nieznane punkty w znanych miejscach i przybliży historię świata, który już nie istnieje.

Dziękuję autorowi za ogrom pracy i niesamowitą dawkę inspiracji do odkrywania Polski o której istnieniu w przypadku wielu miejscowości i zakątków, nie miałam pojęcia.

Książkę kupicie tutaj

Podziel się swoją opinią