Turystyczny prezentownik, czyli jak pomóc branży turystycznej

Rok 2020 nie był dla branży turystycznej łaskawy. Nie chcę kolejny raz rozpisywać analiz i opowiadać o sytuacji rynkowej. Dzisiaj skupię się na tym, co dobre, bo okazuje się, że podczas miesięcy niemocy powstało wiele wartościowych inicjatyw osób pracujących w turystyce.

Oczywiście, najłatwiej wesprzeć branżę turystyczną kupując wycieczkę. Nie wszyscy jednak planują podróż, chcą aktualnie jeździć lub… mają na podróż środki. Planując zakupy świątecznych prezentów warto wziąć pod uwagę prezenty stworzone przez… ludzi turystyki! Podrzucam kilka najciekawszych propozycji!

Marcin Pietrzyk “Grecja po mojemu”

Jest to jedno z najciekawszych opracowań dotyczących Grecji na polskim rynku oraz święta księga wszystkich pracowników turystyki. Marcin Pietrzyk to prawdziwa ikona polskiej turystyki w Grecji – wieloletni pilot i przewodnik, rewelacyjny człowiek, autorytet dla wielu pokoleń pracowników branży. Uprzedzam, po lekturze książki będziecie chcieli lecieć do Grecji!

Krystyna Mrugalska “Albania. Miłość w czasach Vendetty”

Autorkę książki mogliście spotkać na wycieczkach i szlakach turystycznych, ponieważ przez wiele lat była rozchwytywaną pilotką i przewodniczką u jednego z największych polskich organizatorów. Wydanie książki to zbieg wielu okoliczności, ponieważ autorka marzyła o napisaniu dłuższej formy. “Miłość w czasach Vendetty” wygrała konkurs ogłoszony przez jedno z Wydawnictw… a był to ostatni zgłoszony tytuł – 5 minut przed zamknięciem konkursu!

Agata Bromberek, Agata Wielgołaska “Turcja. Półprzewodnik obyczajowy”

Agata Bromberek swoją przygodę z branżą turystyczną zaczynała nieco okrężną drogą – od bycia “naganiaczką” klientów jednego z tureckich hammamów. Później została rezydentką, a teraz… prowadzi wraz z mężem agencję Alanya Online! Uważam, że jest to najlepsza książka jaką możecie przeczytać przed wyjazdem do Turcji (albo w jego trakcie, albo tuż po, albo w ogóle o wyjeździe nie myśląc…). To pigułka wiedzy doprawiona fantastycznym poczuciem humoru i dużymi umiejętnościami literackimi autorek. Gorąco polecam!

Małgorzata Mikulska “Fuerteventura. Kompendium wiedzy”

Rico Canarias to mieszkający na Fuerteventurze duet, który pokazuje rodakom najpiękniejsze zakątki wyspy. Uważam, że wydany przez nich przewodnik po Fuercie to najlepsza tego typu pozycja na polskim rynku. Po pierwsze, czuć tu rękę mieszkańca, a nie bywalca. Po drugie, oprócz ogromu informacyjnego “mięsa” jest tu tona ciekawostek i inspiracji. Uwielbiam ten przewodnik i polecam każdemu, kto choć raz pomyślał lub powiedział, że Fuerta to najnudniejsza spośród Wysp Kanaryjskich!

Krzysztof Matys “O podróżowaniu”

Pilot, przewodnik, podróżnik, właściciel biura. Teraz także pisarz. “O podróżowaniu” to z jednaj strony zapis historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce od marca do września tego roku. Z drugiej zaś, luźne rozmyślania autora o stanie turystyki i problemach związanych z rozwojem masowej turystyki.

“W 80 potraw dookoła świata” Przewodnicy bez granic

Pandemia sprawiła, że wielu fantastycznych przewodników pozostało bez pracy i środków do życia. Rozsiani po całym świecie, postanowili wspólnie działać. Tak powstała akcja Przewodnicy bez granic, która skupiła wokół siebie wielu niesamowitych ludzi. Niedawno, po wielu miesiącach intensywnej pracy, wydali ebooka z przepisami z całego świata!

Sklep Kiribati Club

Kiribati Club swój sklep prowadziło przez nastaniem pandemii. W swojej ofercie, poznański organizator miał fantastyczne gadżety podróżnicze oraz magazyn. Dzisiaj oferta sklepu rozrasta się i skupia wokół podróży, których teraz jest może trochę mniej, za to są baaardzo wyczekane! Wszystko w stylu etno i super jakości (wiem, bo mam 🙂 )! Uwaga! Zerknijcie na skarpetki inspirowane kontynentami – sztos!

Aleksandra Zagórska- Chabros “Bałkany. Podróż w mniej znane”

Olka wraz z mężem tuż przed wybuchem pandemii… otworzyli biuro podróży. Uściślając, zostali organizatorem turystycznym. W końcu oboje kochają Bałkany i wielokrotnie pokazywali je polskim turystom. Łatwo domyślić się, że z realizacji planów niewiele wyszło. Znana w blogerskim świecie Ruda wydała w tym roku fantastyczną książkę o Bałkanach, która z jednej strony stanowi inspirację do podróży, a z drugiej – kopalnię wiedzy o wielu turystycznych destynacjach.

Maciek Paszek “Półprzewodnik po Antypodach”

Żródło: ceneo.pl

Maciek jest wziętym pilotem, który w czasie pandemii stworzył m.in. stronę i serię vlogów No to w Polskę! Wspomnienia ze swojej podroży po Singapurze, Malezji i Filipinach zawarł w półprzewodniku. Kto leci z Maćkiem?

Kalendarze prosto z raju od Dzienniki Typelka

Życie na Maledwiach musi być piękne. Powiedzmy sobie szczerze – to jedno z najbardziej magicznych miejsc na świecie. Pamiętajmy jednak, że pandemiczny kryzys dotarł nie tylko do Polski, a także (a może przede wszystkim) do turystycznych rajów. Od marca śledziłam losy Polki mieszkającej na Malediwach (Dzienniki Typelka), która pomaga rodakom odkryć ten kawałek świata. Właśnie wystartowała sprzedaż autorskich kalendarzy na przyszły rok… może macie ochotę na Malediwy w domu?

Planery podróżnika od Polka na Krecie

Wszyscy wierzymy, że przyszły rok będzie dla wszystkich miłośników podróży zdecydowanie bardziej pomyślny. Grecki styl życia, polski know-how, pasja podróżowania i mamy planery podróżnika od Polka na Krecie!

Comments are closed.