Ubezpieczenie na wyjazd – na co zwrócić uwagę

Jeśli miałabym wskazać jeden plus pandemii to byłby to nioewątpliwie wzrost świadomości tego, że podczas zagranicznych wyjazdów należy być ubezpieczonym. Kiedyś klienci na hasło „doubezpieczamy się?” pytali „dlaczego?”, dzisiaj pytają „za ile?”. Właściwie każdy wie już, że ubezpieczenie to absolutny must, a nie snobistyczny dodatek.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie ubezpieczenia są sobie równe i nie chodzi tylko o ich cenę. Kuszeni wysokimi kwotami kupujemy te polisy, których kwoty robią spektakularne wrażenie. Milion, dwa, siedem! Wydawać by się mogło, że taka suma starczy na wypadek nawet najbardziej nierealnych i tragicznych scenariuszy. Nic bardziej mylnego.

Bywa, że ubezpieczyciele, pod pozorem wysokich sum sprzedają polisy, które są niemal bezużyteczne. Właśnie dlatego, zanim ubezpieczysz się na wyjazd, zwróć uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Klauzula alkoholowa

Kto podczas urlopu nie lubi się napić kolorowego drinka z palemką? Uwaga, bo ta przyjemność, może słono kosztować – jeśli wykupiony wariant ubezpieczenia, jako wykluczenie zawiera spożycie alkoholu. Nie chodzi tu nawet o jakąś wielką libację i bycie pijanym – w przypadku części ubezpieczeń wykrycie alkoholu w krwi badanego w momencie wypadku spowoduje wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Potknąć i źle upaść można nawet na prostej drodze, więc zwróćmy uwagę na klauzulę alkoholową w wariancie kupowanego przez nas ubezpieczenia, by móc spokojnie delektować się urlopem.

Przykład: jeśli kupujesz wakacje w TUI, to klauzula alkoholowa jest opcją dodatkową płatną.

Choroby psychiczne

Choroby psychiczne są częstym wyłączeniem jeśli chodzi o odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zaostrzenie chorób psychicznych podczas wyjazdu nie upoważnia do skorzystania z ubezpieczenia, nawet jeśli zawarte są w nim choroby przewlekłe.

Transport medyczny

Bardzo ważny punkt jeśli chodzi o ubezpieczenia! Żeby spać spokojnie, nie wystarczy duża suma ubezpieczenia obejmująca koszty leczenia. Czasami po interwencji medycznej w miejscu zdarzenia, nie ma możliwości, by osoba poszkodowana wróciła do kraju korzystając z zapewnionego umową środka transportu. Specjalistyczny transport medyczny do kraju (np.: w pozycji leżącej, pod opieką wykwalifikowanego personelu może być w niektórych przypadkach konieczny). Jako, że wiąże się z dużymi kosztami, warto zwrócić uwagę, by wykupiony przez nas wariant ubezpieczenia obejmował również tę ewentualność.

Transport zwłok

Oczywiście jadąc na wakacje nie zakładamy najczarniejszych scenariuszy, ale zawsze warto sprawdzić czy oferowane ubezpieczenie obejmuje transport zwłok do kraju i w jakiej kwocie mieści się ta usługa. Sytuacje takie nie zdarzają się często, ale wiążą się z ogromnymi kosztami, zatem warto się od tego ubezpieczyć. Transport zwłok oznacza zakup specjalnej trumny, jej transport na lotnisko, załatwianie wszystkich dokumentów związanych z potwierdzeniem zgonu oraz lot powrotny do kraju. W obliczu tragedii dodatkowe koszty liczone w tysiącach złotych, to ogromne obciążenie.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu to ważna opcja podczas podróży. To element polisy turystycznej, który uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie w razie kradzieży, utraty, zniszczenia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu. W razie takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca świadczenie częściowo pokrywające straty – do wysokości wybranej podczas zakupu sumy gwarantowanej. Są warianty, które przewidują odszkodowanie w przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu czy jego zagubienia.

Są warianty, które przewidują odszkodowanie w przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu czy jego zagubienia. Pamiętajmy, że w przypadku zagubienia lub uszkodzenia bagażu przed opuszczeniem hali przylotów należy wypełnić z pracownikiem lotniska protokół PIR i zachować przywieszki bagażowe, które są podstawą do ewentualnych roszczeń.

Sporty ekstremalne

Często podczas urlopu kusi mnogość dodatkowych atrakcji jakie oferowane są w danym miejscu. Lot balonem w Kapadocji lub Luksorze? Nurkowanie? Jazda na quadach? Sprawdź, czy planowane przez Ciebie atrakcje nie są traktowane przez Ubezpieczyciela jako sport ekstremalny i czy da się wykupić ewentualne rozszerzenie. Wypadek podczas aktywności, która jest wyłączona z odpowiedzialności Ubezpieczyciela w Warunkach Ubezpieczenia oznacza brak wypłacenia środków na leczenie. Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony, ale ubezpieczonym trzeba być dokładnie.

Osobny temat to ubezpieczenia narciarskie, na które warto zwrócić szczególną uwagę na koszty ratownictwa (bywa, że miejsce wypadku jest dostępne tylko helikopterem, a taka usługa jest zazwyczaj bardzo droga).

Leczenie stomatologiczne

Wybierając ubezpieczenie warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera leczenie stomatologiczne i do jakiej kwoty. Zazwyczaj występuje też wykluczenie ponownego leczenia zęba czyli np.: jeśli ząb był wcześniej plombowany i coś wydarzy się coś z nim podczas urlopu, może być problem z pokryciem leczenia przez Ubezpieczyciela. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zabezpieczają się też przed przypadkami nadużyć związanych z turystyką medyczną – w miejsca gdzie usługi stomatologiczne są na wysokim poziomie.

Choroby przewlekłe

To opcja nie tylko osób w podeszłym wieku! Sama zmagając się od kilku lat z problemami z pęcherzykiem żółciowym, zawsze kupowałam wariant ubezpieczenia rozszerzony właśnie o choroby przewlekłe. Miałam świadomość, że moja dolegliwość może się zaostrzyć i chciałam mieć pewność, że ubezpieczenie w tym wypadku pokryje ewentualne koszty, które mogły. być spore.

Jeśli masz jakąś dolegliwość, z powodu której jesteś pod stałą opieką lekarza np.: nadciśnienie, cukrzyca czy inne i nie wykupisz dodatkowej opcji ubezpieczenia od chorób przewlekłych, w przypadku zdarzenia związanego z przypadłością ubezpieczenia nie zadziała.

Warto sprawdzić, co oznacza dla ubezpieczyciela choroba przewlekła. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych zastrzega, że choroba przewlekła to wyłącznie taka, którą aktywnie leczyło się w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Porównaj zanim kupisz

Ubezpieczenie ubezpieczeniu nie jest równe, a jeśli coś jest do wszystkiego to trzeba sprawdzić, czy nie jest… do niczego. Rozejrzyj się za ubezpieczeniami w różnych firmach – możesz zaoszczędzić pieniądze (bo polisa okaże się tańsza) lub… pieniądze (bo polisa okaże się lepiej dopasowana do Twoich potrzeb i nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów, gdy zgłosisz się do lekarza pod wpływem alkoholu, a nie miałeś klauzuli lub złamiesz nogę na quadzie, a Twoja polisa nie miała w zakresie sportów przewlekłych). Zobacz różne opcje w porównywarce (TUTAJ) albo u agenta ubezpieczeniowego w biurze podróży.

Podziel się swoją opinią