Czy warto lecieć do Turcji?

Riwiera Turecka co roku zaliczana jest do najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Czy wiemy jednak o niej wszystko? Co można zobaczyć na Riwierze Tureckiej? Gdzie się zatrzymać? No i najważniejsze… czy warto lecieć do Turcji?

  1. Riwiera Turecka praktycznie:

a) lot:

lot do Antalyi, ok. 3-3,5 g z większości polskich lotnisk, zarówno loty czarterowe, ale pojawiają się również połączenia samolotami rejsowymi, np. Sunexpress, Corendon. Loty przez cały rok.

b) kiedy lecieć:

Czartery w największej ilości są dostępne między kwietniem a końcem października i to jest właśnie sezon na Riwierze. Jednak w ograniczonej ilości czartery latają również poza sezonem. Najlepsza i najbardziej słoneczna pogoda jest oczywiście w sezonie. Miłośnicy upałów (i wysokiej wilgotności powietrza!) powinni wybrać lipiec i sierpień, a bardziej umiarkowane, choć nadal wysokie temperatury są w maju-czerwcu i wrześniu-październiku. Najcieplejsze morze jest od lipca do końca sezonu. Zima to bardziej kapryśna pogoda, ale i tutaj +20 i słońce nikogo nie zdziwią.

c) dokumenty:

Do wjazdu do Turcji Polakom wystarczy ważny dowód osobisty albo paszport. Nie ma wiz i żadnych innych formalności.

2. Gdzie się zatrzymać?

Riwiera Turecka to ogromny obszar, który często rozmiarem może zaskoczyć. Główne kurorty to oczywiście Antalya, tam gdzie znajduje się lotnisko – ale samo miasto ma ponad 2 mln mieszkańców! Tu króluje rejon Lara i z drugiej strony zielone Kemer. Nieco dalej na wschód mamy luksusowe Belek z hotelami położonymi na ogromnych terenach, m.in. z polami golfowymi i prywatnymi plażami. To tu standard jest najwyższy. Dalej od lotniska – bo już 50 km od Antalyi – znajduje się Side. To antyczne miasteczko i powiększająca się baza hotelowa w okolicznych miejscowościach. Pomiędzy 60 a 140 km od lotniska w Antalyi znajduje się niemal nieprzerwany pas kurortów i hoteli, z finałem w Alanyi i okolicznych miejscowościach. Alanya to od lat perełka i nieoficjalna stolica Tureckiej Riwiery. Coraz bardziej zatłoczone i tętniące życiem miasto ma swój urok.
Wybierając hotel warto doczytywać pisane często drobnym drukiem nazwy miejscowości. Alanya może być tylko nazwą regionu – a hotel może znajdować się np. w Mahmutlar – to już 17 km dalej!

3. Baza hotelowa

Cały region Riwiery Tureckiej posiada bardzo mocno rozwiniętą bazę hotelową. Są tu tysiące hoteli o różnym standardzie, chociaż króluje all inclusive – w Turcji popularne, smaczne i paradoksalnie tanie rozwiązanie. Podróżnicy indywidualni mogą spróbować lubianej przez Turków opcji „apart hoteli”, czyli hoteli z przestronnymi pokojami z aneksami kuchennymi, bez wyżywienia. Położone są zazwyczaj w centrach miast, podczas gdy wielkie hotelowe resorty z all inclusive i prywatnymi plażami znajdują się na obrzeżach lub w małych turystycznych miejscowościach.
Warto dodać, że tureckie all inclusive zupełnie słusznie jest wychwalane przez wielu turystów. Turecka kuchnia jest znakomita, kolorowa, lokalna, pełna słońca, warzyw, owoców (to nie tylko kebab!), a podkręcona w kierunku gustów europejskich turystów nabiera niesamowitego smaku. W Turcji bardzo trudno trzymać linię na urlopie 😉

Hotele all inclusive to zazwyczaj ogromne budynki, rzadziej bungalowy. Kilka basenów, prywatne plaże, zespoły animacyjne, posiłki niemalże przez całą dobę, uśmiechnięta i uprzejma obsługa hotelowa – tak scharakteryzować można tureckie all inclusive. Turcy lubią rozmach, przepych, i to widać w architekturze. Kameralne kamienno-drewniane hoteliki raczej będą schowane w starówkach Antalyi, Side, czy odrestaurowanych domkach na alanijskim wzgórzu Kale.

4. Co zobaczyć

Organizując zwiedzanie najważniejszych punktów w okolicy, warto skorzystać z oferty Alanyaonline.pl – organizatora polskojęzycznych wycieczek fakultatywnych działającego w Alanyi od 2011 roku.

Jednym z hitów wycieczkowych biura Alanyaonline jest Alanya City Tour i Turecki Bazar. Podczas zaledwie kilku godzin można zobaczyć popularny kurort na Riwierze Tureckiej wraz z jego zabytkami. Znajduje się tutaj słynne wzgórze Kale z ruinami twierdzy, z którego rozpościera się wspaniała panorama na miasto.
Na wzgórze wjedziemy kolejką linową – znakomitą atrakcją dla dzieci, jak i dorosłych. W programie wycieczki jest także zwiedzanie Jaskini Kapiącego Kamienia – Damlatas, Plaży Kleopatry oraz portu. To tutaj zlokalizowana jest Czerwona Wieża, stanowiąca symbol Alanyi, tersane (stocznia) oraz niewielka urokliwa plaża. Port tętni życiem w dzień i w nocy za sprawą licznych kawiarni, restauracji oraz klubów. Następnie udacie się poza miasto w kierunku Dimcay, popularnego wśród turystów i lokalsów piknikowego miejsca. Można się tu schłodzić się w górskiej wodzie i poleniuchować na platformach umieszczonych na górskiej rzece. W tych okolicznościach podany jest obiad. Na koniec czas wolny na jednym z tureckich bazarów, gdzie zmysły szaleją od widoku kolorowego asortymentu, zapachu przypraw oraz nawoływań sprzedawców.


Będąc na Riwierze Tureckiej koniecznie warto zobaczyć jeden z trzech dostępnych kanionów. Jaki? To już trzeba wybrać samemu!

Najbliżej Alanyi usytuowany jest niewielki Kanion Sapadere, gdzie będzie można pospacerować po drewnianych kładkach w otoczeniu wodospadów. Dzięki krystalicznie czystej i błękitnej wodzie a także otaczającej je zieleni, kanion ten jest wyjątkowo malowniczy.. i stanowi przyjemne orzeźwienie podczas upalnego lata na Riwierze.
Szczególnie warta rozważenia jest wycieczka Piękno Gór Taurus, podczas której zwiedzanie Sapadere odbywa się „cabriobusami”, zapewniającymi doskonałe widoki i niezapomniane wrażenia.

Drugim Kanionem jest Tazi, jeden z najwyższych kanionów świata. To tutaj powstają fantastyczne „instagramowe” wakacyjne zdjęcia oraz podziwiać można zjawiskowe panoramy. Wycieczka występuje w dwóch wersjach: z ruinami antycznego Selge (podczas której zwiedzacie ruiny teatru oraz formacje skalne przypominające wyglądem Kapadocję) lub Kanion Tazi z raftingiem, czyli spływem pontonami po rzece. Ta druga opcja szczególnie przypadnie do gustu turystom lubiącym adrenalinę. Tylko podczas tej wycieczki macie okazję skorzystać z tyrolki o długości 2 km. Lina znajduje się na wysokości 410 m, a zjazd odbywa się z prędkością nawet 130 km/h!

Ostatnim kanionem w ofercie jest Zielony Kanion, który swoją nazwę zawdzięcza szmaragdowemu kolorowi wody. To tutaj, podczas rejsu statkiem będzie można wypocząć i zrelaksować się. Najlepiej zdecydować się na wycieczkę po Zielonym Kanionie wraz z bazarem Manavgat, która odbywa się z polskim przewodnikiem. Nie tylko zobaczycie wspaniały kanion, ale również najpiękniejszy i największy w rejonie meczet oraz największy turecki bazar.

Wybierając się do Turcji z pewnością warto wybrać się także na wycieczkę do Side, które jest niewielkim portowym miastem. Na jego obszarze znajdziecie mnóstwo starożytnych zabytków (m.in. pozostałości po świątyni Apolla), niewielkich urokliwych uliczek oraz klimatycznych sklepików. Polecamy pospacerować wśród budynków oraz promenady odkrywając jego ciekawą historię. W ofercie biura Alanyaonline znajdziecie wycieczkę Side – Manavgat (wraz z rejsem statkiem po rzece), M.A.S. (Side, antyczny teatr Aspendos, wodospady Manavgat) oraz K.A.S. (Side, Aspendos oraz wodospady Kursunlu). Wszystkie odbywają się z polskimi przewodnikami. A zatem – kto co woli! (PS To Tylko część wycieczek z oferty AlanyaOnline!)

5. Co więcej?

Zapewne nie ma turysty, który nie słyszał o Pamukkale oraz Kapadocji. Są to miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacji w Turcji, znajdujące się na liście UNESCO. I to mimo odległości – bo tu trzeba uczciwie powiedzieć, że do tych atrakcji dzieli nas z Riwiery Tureckiej kilkaset km jazdy po – na szczęście – wygodnych tureckich drogach. Mimo dystansu jednak turyści chętnie odwiedzają te miejsca – bo warto! Programy obu wycieczek ułożyliśmy tak, aby i dorośli i dzieci dali sobie spokojnie radę.

Pamukkale słynie przede wszystkim z trawertyn (bawełnianych tarasów), z daleka przypominających śnieg. Nieopodal znajduje się miasto Hierapolis, będące niegdyś starożytnym uzdrowiskiem oraz.. cmentarzysko – Nekropolis. Ich zwiedzanie również znajduje się w naszym programie. Jakby tego było mało, na terenie Pamukkale można popływać w legendarnym Basenie Kleopatry – woda o cudownym działaniu podobno odmładza… Wycieczkę do Pamukkale mamy w kilku wersjach – ale zawsze przyjeżdżamy na miejsce wcześnie, jako jedna z pierwszych grup turystycznych – zależy nam na tym, aby zwiedzając unikać tłumów! Dodatkową atrakcją są loty balonem w Pamukkale, albo alternatywnie lot helikopterem! Po drodze odwiedzamy też jezioro Salda, które nazywa się często „tureckimi Maledivami” z powodu bajecznego koloru wody i białego piasku.

Z kolei drugi turecki hit to Kapadocja – kraina uformowana z powulkanicznych tufowych skał o różnorakich kształtach. Spędza się tu niemal dwa dni, odkrywając kościoły pierwszych chrześcijan, podziemne miasta, czy spacerując po tufowych formacjach i wspinając po skałkach. Kapadocja to zdecydowanie „księżycowa kraina”, i trudno się w niej nie zakochać. Na dodatek nocujemy w klimatycznym hotelu, o wschodzie słońca chętni mogą wybrać się na niezapomniany lot balonem, a wieczorem – wieczór kapadocki z pokazem tańców, odbywający się – jak wszystko w Kapadocji – w wykutej w tufie grocie.

Wybierając się na wycieczki z Alanyaonline odwiedzicie te miejsca unikając tłumów oraz przymusowych sklepów, co pozwoli Wam na przyjemne zwiedzanie. Obie wycieczki to jedne z naszych hitów, najczęściej wybierane przez turystów. Będziecie mogli w pełni nacieszyć się wyjątkowością owych miejsc, które uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie!

O firmie:

Tworząc biuro podróży ponad 11 lat temu wymyśliliśmy hasło “Poznaj Turcję od najlepszej strony”. Mieliśmy na myśli zarówno sam kraj – odczarowanie stereotypów związanych z Riwierą Turecką, kojarzoną przecież raczej z lenistwem all inclusive i kilkoma “oklepanymi” turystycznymi punktami. Ale ta “najlepsza strona” to także nasza internetowa oferta. Do dzisiaj nazywamy się przede wszystkim biurem internetowym, które idzie z duchem czasu, i działa całkowicie online pod adresem alanyaonline.pl

Od początku zaprzeczamy stereotypom biura lokalnego w Turcji, które działa chałupniczo, gdzieś pod parasolką “na ulicy”, i podkreślamy profesjonalizm naszego działania. Realizujemy wycieczki zgodnie z przedstawioną ofertą – co wcale nie było takie oczywiste kiedy wchodziliśmy na turecki rynek, i nadal bywa że nie jest. Mówiąc wprost: trzymamy się tego, co turystom obiecaliśmy.

Wycieczki krajoznawcze prowadzą tylko polscy przewodnicy – nie mamy na takich wyjazdach grup mieszanych, międzynarodowych – tylko polską obsługę (i oczywiście tureckiego przewodnika z licencją, który jest wymagany przepisami). Z kolei wyjazdy rekreacyjne – prowadzone są już w grupach mieszanych. Zawsze w ofercie można dokładnie przeczytać, który wyjazd jest z polskim przewodnikiem a który nie.
Od początku naszej działalności nie organizujemy wycieczek “ze sklepami”. Od lat na Riwierze standardem były sponsorowane przez sklepy czy fabryki wycieczki do Pamukkale, Kapadocji, czy w inne hitowe miejsca w Turcji, gdzie niemalże połowę czasu zwiedzania stanowiły przymusowe wizytacje fabryk, w założeniu kończące się (drogimi) zakupami grupy wycieczkowej. Zrezygnowaliśmy z tego i do dzisiaj praktycznie wszystkie nasze wycieczki “shoppingu” nie mają. A jeśli już – to jest to czas wolny np. na lokalnym bazarze oferowany turystom tak, aby sami mogli zrobić zakupy w miejscach, które sami wybiorą (i często dużo taniej niż w “fabrykach”). Ba… chociaż na początku ta decyzja budziła niemalże oburzenie wśród konkurencji, dzisiaj wszyscy nas naśladują!

Zachęcamy do rezerwacji online i płatności z wyprzedzeniem – szczególnie w sezonie na niektóre wycieczki miejsca w autokarach zapełniają się naprawdę szybko, a tylko wpłata jest prawdziwą gwarancją miejsca. Można płacić na różne sposoby: w złotówkach w formie szybkiego przelewu na konto polskie, lub w euro, dolarach a nawet funtach. Przedpłata jest korzystna także dlatego, że premiujemy ją rabatami! Mimo polskiej obsługi jesteśmy firmą turecką i mamy turecką kreatywność i otwarcie do klienta 😉

Podziel się swoją opinią