Czy warto lecieć na Maderę?

Klientom powtarzałam, że to egzotyka najbliżej Europy. Nie wierzyli. Myśleli, że Madera to portugalska wersja Wysp Kanaryjskich. Z urlopów wracali zszokowani. To pytanie retoryczne, ale muszę je zadać – czy warto lecieć na Maderę?

1. Kierunek praktycznie:

a) loty:

  • Bezpośrednio: Wizzair – Warszawa (środy i niedziele) i Katowice (wtorki i soboty) 4.5-5 h
  • Z przesiadką: przez różne miasta Europy (uwaga na Wielką Brytanię – tańsze kombinacje, ale należy mieć ważny paszport)
  • Loty czarterowe – czasem trafiają się wyprzedaże i można kupić bilety z dużą walizką całkiem tanio

Mówi się, że lotnisko na Maderze należy do jednego z bardziej niebezpiecznych na świecie – ten mit na wstępie należy obalić. W dawnych czasach, przed rokiem 2000, pas lotniska miał ok. 1600 m długości i wtedy lotnisko faktycznie było bardzo niebezpieczne. W roku 2001, pas startowy został wydłużony do standardowej długości – prawie 3 km, na którym to mogą lądować również duże samoloty takie jak jumbo jet. To co sprawia, że lotnisko jest wymagające, to tzw. wiatry krzyżowe, czy brak naprowadzania ILS, który to nie do końca można zainstalować na Maderze. Natomiast bardzo wysoko postawione środki bezpieczeństwa, czyli wymagania w stosunku do pilotów – specjalne szkolenia i licencje, skutkują brakiem przypadkowych pilotów lądujących na wyspie. To wszystko powoduje, że jest ono bezpieczniejsze niż większość lotnisk w Europie.

b) kiedy najlepiej lecieć:

Maderę można odwiedzać przez cały rok i pogoda jest bardzo przyjemna. Madera jest nazywana w końcu Wyspą wiecznej wiosny, aczkolwiek nie należy spodziewać się tutaj ani w okresie lata potężnych upałów, ani nie mamy w okresie zimowym prawdziwej zimy. W Funchal i na południowym wybrzeżu, blisko oceanu, temperatury w okresie zimy rzadko kiedy spadają poniżej 20 stopni C, natomiast w okresie lata rzadko przekraczają 25 stopni C. Mając na uwadze to, że klimat jest górski i wraz z wysokością spada temperatura, zatem w okresie zimy mając 20 stopni C w Funchal i przy oceanie, jednocześnie możemy mieć temperaturę w granicy 0 czy kilka stopni C w górach. Trzeba być z pewnością przygotowanym na wszelkie możliwe zmiany temperatury i aury – tak jak w każdych górach – pogoda jest bardzo zmienna.

Czy na Maderze nigdy nie ma zimy? Gdyby spędzić cały urlop w Funchal czy na wybrzeżu, to temperatura pewnie będzie dość stała. Niejednokrotnie w wysokich górach – mamy tu szczyty powyżej 1800 m n.p.m., tak więc różnica temperatury może wynosić około 20 stopni C. Temperatura 5-7 stopni C na Pico do Areeiro jest czymś zupełnie naturalnym.

Czy majówka to dobry termin by odwiedzić Madere? W maju mamy niewątpliwie dłuższe dni, wiec może się wydawać ze jest cieplej i przyjemniej. Niektórych może zainteresować fakt, że zawsze wtedy organizowane jest Święto Kwiatów. Należy wtedy z wyprzedzeniem zaplanować pobyt i być na Paradę Kwiatów, która jest organizowana zawsze konkretnego dnia w niedzielę. Sam Festiwal trwa praktycznie cały miesiąc. Następnie w czerwcu ma miejsce Festiwal Atlantycki – cechujący się spektakularnym pokazem sztucznych ogni co sobotę wieczór.

Pogoda na wyspie jest trudna do przewidzenia – klimat jest górski, góry w pewnym sensie góry stanowią przeszkodę meteorologiczną, zatrzymując od mas powietrza przez fronty atmosferyczne, zatem przewidywanie pogody jest skomplikowane. Po drugie, nie ma kompletnie sensu korzystać z gotowych aplikacji, które wskazują dana temp na Maderze, powiedzmy sobie 25 stopni, a wejdziecie na Pico de Areiro i tam może być 5 stopni. Kolejna rzecz – pogodę można przewidzieć max na 12h do przodu, mówiąc tu o profesjonalnych prognozach. Zatem sprawdzanie pogody na kilkanaście. dni przed przyjazdem na Maderę raczej nie ma sensu. Jeśli chodzi o ubiór, warto być przygotowanym na każdą ewentualność pogodowa – należy zabrać ze sobą pełne obuwie sportowe (dla planujących trekkingi wskazane buty do chodzenia po górach) oraz odzież dostosowaną do zmiennych warunków atmosferycznych (wskazana kurtka przeciwdeszczowa).

Którą część wyspy wybrać na urlop? Południowe wybrzeże jest dużo bardziej słoneczne niż północne wyspy – to jest dość istotna informacja, gdyż wiele osób skuszonych trochę niższymi cenami po stronie północnej, tę część wyspy wybiera. Aczkolwiek statystyki dość jasno wskazują na to, że miasto Funchal będzie miało dwa razy więcej słonecznych dni niż np. Porto Moniz czy Santana ulokowane na północy wyspy. Niewątpliwie Funchal ma idealny mikroklimat. Gdybyśmy pozostawili pytanie inaczej – Funchal ma również idealne położenie jeśli chodzi o logistykę zwiedzania. Gdybyście mimo wszystko chcieli mieć ciszę i spokój i być z dala od dużego miasta, to polecamy południowe wybrzeże, ale na zachód od samego Funchal. Tam już trudniej znaleźć hotel, jest też mniej rozbudowana infrastruktura, ale na pewno statystycznie będzie lepsza pogoda w stosunku do północno- wschodniej części Madery – Garajau, Caniço, Machico – które są dużo chłodniejsze niż sama stolica.

c) dokumenty:

W UE dowód osobisty (lub paszport jeśli przesiadka w Wielkiej Brytanii).

2. Gdzie się zatrzymać?

  • Funchal – nazywane małą Lizboną ze względu na ukształtowanie terenu – miasto usytuowane jest na wzgórzach poprzecinanych wieloma dolinami. W stolicy może być dość tłoczno, ale jest bardzo swojsko. Da się odczuć klimat większych miast położonych w Portugalii kontynentalnej, ale jest bardziej wakacyjnie. Znajdziecie tam port, do którego przypływają cruisery kursujące po Atlantyku. Na licznych placykach i wewnątrz wąskich uliczek, rozsypane są urocze knajpki, w których pachnie kawą i słodkościami. Króluje pastel nata (na bazie śmietany), queijada (z białym serem), delikatesy na bazie ciasta francuskiego. W górnej części stolicy położona jest dzielnica Monte, skąd roztacza się fenomenalna panorama na zazielenione miasto. Na Monte można wjechać kolejką linową (teleferico) do ogrodu tropikalnego i botanicznego, a zjechać słynnymi saniami. Doca de Cavacas to kompleks basenów wulkanicznych w Funchal, ze świeżo wyremontowaną promenadą do Praia Formosa.
  • Camara de Lobos – pod względem zaludnienia jest drugim największym miastem na wyspie, samo centrum i zatoka bardziej przypominają wioskę rybacką czy małe miasteczko, gdzie życie mieszkańców toczy się powoli. Warto przespacerować się też promenada przy brzegu oceanu, ciągnąca się z Centrum do plazy w Funchal (Praia Formosa) – ok 4 km długości. Część  kurortowa Camary jest znacznie mniejsza niż w stolicy, ale nie można odmówić uroku klimatycznym uliczkom przystrojonym zwykle okresowymi dekoracjami z okazji różnych świąt. Warty polecenia punkt widokowy Pico das Torres – fantastyczny widok z góry na zatokę i cumujące w niej kolorowe łódki. Nad miastem góruje klif Cabo Girão jeden z najwyższych w Europie, położony 580 m npm. Wstęp na szklaną platformę jest od niedawna płatny (2€).

Kilka zdań o poniższych miasteczkach będzie również poniżej:

  • południe (Ribeira Brava, Madalena do Mar, Ponta do Sol), 15-30 min od stolicy autem, bardzo utrudnione dotarcie komunikacją miejską
  • południowy zachód (Calheta, Jardim do Mar, Paul do Mar), 40 – 60 min od stolicy autem, bardzo utrudnione dotarcie komunikacją miejską
  • wschód (Garajau, Caniço, Santa Cruz, Machico) – 20 – 30 min od stolicy autem
  • północ (São Vicente, Ponta Delgada, Seixal, Porto Moniz) – 45 – 60 min od stolicy autem, bardzo utrudnione dotarcie komunikacją miejską.

3. Baza hotelowa:

FUNCHAL

  • Belmond Reid’s Palace – otwarty ponad 100 lat temu, gościł m.in. Winstona Churchilla i cesarzową Austrii i Węgier – Sisi.
  • The Cliff Bay – bardzo luksusowy i wyrafinowany kompleks
  • Se Boutique Hotel – w ścisłym centrum historycznym, mały, moderny hotelik z restauracją O Calhau i widokiem 360
  • Castanheiro Boutique Hotel – czarujący budynek w nowoczesnym stylu w sercu miasta z panoramicznym basenem i jacuzzi na dachu z widokiem na zatokę

SANTA CRUZ

  • Vila Gale – w samym centrum w pobliżu plaży (Praia das Palmeiras) z basenem zewnętrznym i wewnętrznym oraz SPA

CAMARA DE LOBOS

  • Pestana Churchill Bay – ulokowany z malowniczej zatoce, a pokoje udekorowane są malowidłami kojarzącymi się z wizerunkami zatoki uwiecznionymi niegdyś przez Churchilla
  • Faja dos Padres – kilka domków do wynajęcia na totalnym odludziu, trzeba rezerwowac z wyprzedzeniem

PONTA DO SOL

  • Estalagem da Ponta do Sol – przepięknie ulokowany na wzgórzu z codziennym widokiem na zachodzące słońce
  • Enotel Sunset Bay – na przeciwko plaży

CALHETA

  • Socalco Nature Hotel – przedstawiany jako najbardziej “maderski”
  • Hotel SACCHARUM SAVOY – designerski, nowoczesny, w bardzo oryginalnym stylu. Zdecydowanie dla miłośników ciekawych, nietuzinkowych miejsc.
  • Calheta Glamping Pods

SANTANA

  • Quinta do Furão – panoramiczny widok na północne wybrzeże

4. Co zobaczyć w danym miejscu?

Południe

  • Estreito de Câmara de Lobos – najsłynniejszy region winiarski na wyspie, przejazd przez winnice
  • Câmara de Lobos – wioska rybacka, miejsce połowów pałasza atlantyckiego (espada preta), ulubione miejsce Winstona Churchilla na Maderze, stolica ponchy + wizyta w winiarni produkującej wino Madera połączona z degustacją
  • klif Cabo Girâo – jeden z najwyższych klifów na świecie, punkt widokowy z przeszkloną platformą!
  • Plantacje bananów
  • Ribeira Brava – urokliwe miasteczko nad wpadająca do morza „Dziką Rzeką”
  • Jardim do Mar – idylliczna wioska rybacka położona na skalnej platformie pomiędzy górami a oceanem
  • Paul do Mar – tradycyjna wioska rybacka u podnóża wysokiej skalistej ściany, mekka amatorów surfingu
  • Fajã da Ovelha – przejazd pełną zakrętów panoramiczną „starą drogą” pomiędzy Faja da Ovelha i Paul do Mar
  • Ponta do Pargo – najdalej na zachód wysunięty przylądek wyspy z zapierającą dech w piersiach panoramą

Północ

  • Porto Moniz – słynne baseny lawowe, kąpiel w basenach (kąpiel uzależniona od pogody)
  • Ribeira da Janela – panorama północnego wybrzeża, słynna plaża z wyodrębnionymi charakterystycznymi formacjami skalnymi, wynurzającymi się z oceanu
  • Santana – tradycyjne domki „palheiro” – symbol Madery
  • przełęcz Portela – wysokogórska panorama, widok na Orlą Skałę
  • Ponta de São Lorenço – najbardziej na wschód wysunięty cypel wyspy ze stromymi klifami opadającymi pionowo do oceanu, unikatową roślinnością i fauną

Centrum – góry, płaskowyż, lasy pierwotne

  • Paul da Serra – jedyny płaskowyż na Maderze zwany „tundrą maderską” na wysokości 1400 m n.p.m., porośnięty trawą równinną i wrzoścami, z przepięknymi widokami na zielone góry, a w pogodny dzień na bezkres oceanu
  • pierwotny las Laurisilva – najlepiej zachowane na wyspie skupisko magicznych drzew Til – Fanal
  • wjazd na Pico do Areiro (1818 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów wyspy; górskie drogi, zapierające dech w piersiach widoki i roślinność wysokogórska
  • Funduras – najlepiej na wyspie zachowana Laurisilva – czyli lasy prastare – jeden z najdzikszych zakątków wyspy
  • Ribeiro Frio – hodowla pstrąga tęczowego
  • Boca da Corrida i Boca de Namorados  – wysokogórskie panoramy na Dolinę Zakonnic dla wybranych
  • Trompica – dzikie krowy i offroadowe wysokogórskie tereny dostępne tylko samochodem terenowym oraz panorama najwyższych szczytów Madery

5. Najpopularniejsze wycieczki fakultatywne:

– co najchętniej wybierają Polacy; obserwacja delfinów i wielorybów katamaranem, wycieczki off roadowe autami terenowymi (po polsku tylko z Dragon Tree Travel), wycieczki zorganizowane z przewodnikiem na Levady i Veredy (wiele ofert dostępnych na miejscu w punktach turystycznych). Także coraz więcej na własną rękę bez przewodnika – transport na własną rękę i wędrówki niezliczonym szlakami pieszymi. W miejsca, do których jest ciężko dotrzeć – brak komunikacji miejskiej, wysokie ceny przejazdów taksówką, ograniczona oferta przewoźników.

Z naszą firmą www.gettohikes.com z łatwością dotrzecie do jednych z najpiękniejszych szlaków hikingowych na Maderze! Oferta zawiera transfer na Trzy Szczyty – Pico do Areeiro – Pico Ruivo – Achada do Teixeira oraz do doliny Rabaçal – Levada 25 Źródeł, Levada do Alecrim, Wodospad Risco. Autokar odbierze Was z kilku różnych przystanków w Funchal, dowiezie na punkt startowy trasy i odbierze z punktu końcowego danego szlaku, by ułatwić logistykę i przeznaczyć więcej czasu na cieszenie się widokami.

6. Mniej znane miejsca:

  • Faja dos Padres – na południu wyspy, zjazd kolejką linową na farmę organiczną, kamienistą plażę i małą restaurację na świeżym powietrzu
  • Achada das Cruz – na zachodzie wyspy, zjazd kolejką linową na przepiękną promenadę wzdłuż ocenau
  • Poço dos Chefes – lokalne kąpielisko letnie położone w górach u dołu Doliny Zakonnic
  • Quinta do Barbusano w okolicach São Vicente – testowanie win z fenomenalnym widokiem
  • zjazd kolejką do Rocha do Navio w okolicach Santany
  • punkt widokowy Pico da Torre z widokiem z góry na Camara de Lobos
  • ręcznie wybudowany kompleks z kapliczką Sagrada Familia i fenomenalnym widokiem na wąwóz przecinający wyspę
  • odwiedzając Sagrada Familia, wybierzcie się na sąsiedni punkt widokowy Miradouro do Espigão.

KLIKNIJ!

Podziel się swoją opinią