Czy warto lecieć na Majorkę?

Majorka to synonim wakacji. Wyspa od lat ’70 przyciąga turystów, a aktualnie przeżywa absolutny renesans, zwłaszcza w Polsce – od momentu, gdy jej uroki zaczęli pokazywać na swoich profil Robert i Anna Lewandowscy, którzy właśnie tutaj kupili swoją willę. Czy warto lecieć na Majorkę? Sprawdź w artykule!

  1. Majorka praktycznie:

a) loty:

Bezpośredni lot z Polski trwa około 3 godziny. W sezonie kwiecień-październik loty bezpośrednie dostępne są z takich miast jak:

  • Warszawa,
  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Poznań,
  • Katowice.
    Loty oferują m.in. Ryanair, WizzAir oraz Lot. Dodatkowo dostępne są loty czarterowe różnych touroperatorów.
    Poza sezonem, przez cały rok można dolecieć na Majorkę z Berlina, Wiednia, Frankfurtu, czy większych miast kontynentalnej Hiszpanii.

b) kiedy lecieć:

Klimat Majorki, największej z wysp Balearów, jest śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami. Majorka jest dość wietrzna, zwłaszcza od października do kwietnia, z powodu północnego wiatru. Największe upały występują między czerwcem a sierpniem. Z początkiem września mogą pojawić się gwałtowne burze i krótkotrwałe lecz obfite deszcze.


Sezon zimowy na Majorce nie jest tak długi jak w Europie, dodatkowo zimy są łagodniejsze a dni dłuższe i słoneczne.

c) dokumenty:

Majorka, jak i cała Hiszpania należy do Unii Europejskiej, w związku z czym wymagany jest jedynie dowód osobisty dla osób pełnoletnich, a w przypadku dzieci obowiązują te same zasady podróżowania co w całej Unii.

2. Gdzie się zatrzymać?

Wyspa jest bardzo zróżnicowana pod kątem wypoczynkowym. Znajdziemy tutaj kurorty imprezowe jak i miejsca, w których osoby ceniące spokój i ciszę znajdą przestrzeń dla siebie.

W ubiegłym, jak i tym sezonie najczęściej wybieranym regionem wśród polskich turystów jest zdecydowanie zatoka Alcudii. Długa plaża z jasnym piaskiem, delikatne zejście do wody i szeroki wybór hoteli od budżetowych po luksusowe, sprawiają że ten region cieszy się dużą popularnością.

Miejscowości takie jak Arenal, Magaluf czy Palma Nova przypadną do gustu tym, którzy chętnie wybierają imprezowe wakacje i nocne życie. Planując natomiast rodzinny i spokojny wypoczynek warto skierować uwagę na nadmorskie kurorty takie jak Cala Dor, Cala Milor i Cala Ratjada zlokalizowane po wschodniej stronie wyspy.

3. Baza hotelowa

Na Majorce niezależnie od potrzeb i funduszy, każdy znajdzie coś dla siebie. Infrastruktura turystyczna prezentuje szeroką gamę opcji – od hoteli, przez apartamenty, po rezydencje na wynajem krótkoterminowy. Średnie ceny noclegów są trudne do określenia ponieważ ich rozpiętość waha się w wysokim sezonie od 25 euro do 1500 euro za noc za osobę.

Najlepszymi opiniami poszczycić się mogą sieci hoteli Iberostar, Riu i kameralne hotele butikowe. W tej grupie na szczególną uwagę zasługują Zoetry Mallorca, La Resdidencia A Belmond Hotel czy Cap Rocat.

Rodziny z dziećmi również znajdą coś dla siebie, choć oferta nie jest tak bogata jak w Grecji czy Turcji, to hotele takie jak Globales Bouganvilla Aparthotel w Sa Coma, Zafiro Hotel w C’an Picafort czy Insotel Cala Mandia w Porto Cristo są godne uwagi.

Warto wspomnieć, że wiele hoteli inwestuje w remonty, dlatego należy sprawdzać TYLKO aktualne opinie i zdjęcia. To, co na zdjęciach sprzed kilku lat wygląda na stary i zużyty obiekt, mogło przejść gruntowny remont i stać się nowoczesnym, ciekawym hotelem.


Ciekawostką jest, że większość hoteli na wyspie, szczególnie te na północy oraz w rejonie Playa de Muro i Pollença , po sezonie letnim zmienia swoje oblicze  i wyposaża się na przyjęcie  europejskiej turystyki rowerowej.

4. Co zobaczyć na Majorce?

Majorka jest najbardziej kompletną  śródziemnomorską wyspą  z turystycznego punktu widzenia. Oferuje przyrodę, plaże, góry, historię i naprawdę ciekawą kuchnię. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki.


Wyspa nie jest zbyt rozległa: około 3000 kilometrów kwadratowych powierzchni, którą można przejechać w około półtorej godziny z północy na południe. Latem – obowiązkowo najpiękniejsze plaże! Jest ich ponad 300, piaszczyste, skaliste, kamieniste, długie, szerokie czy z utrudnionym dostępem. Krystalicznie czysta woda i miękki piasek to nie tylko chwytne hasła reklamowe. Takie miejsca znajdziecie, ukryte często między skałami z utrudnionym dostępem, często po dłuższym spacerze nieoznaczoną ścieżką. Najbardziej znane to: Calo des Moro i Cala s’Almunia, Torta czy Varques. Długie i piaszczyste? Es Trenc, Muro, Mesquida, Agulla… można wymieniać bez końca.


Majorka jest  bardzo popularnym celem wycieczek pieszych i pieszych  z całej Europy: wystarczy przejść się przez Sierra de Tramuntana, pasmo górskie Majorki, które jest również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Setki szlaków trekkingowych wszelkiego rodzaju i na wszystkich poziomach, od najprostszych do najbardziej skomplikowanych, które co roku wiosną i jesienią przyciągają tysiące turystów, zwłaszcza z północnej Europy.
Istnieje też wiele powodów, dla których Majorka od dziesięcioleci jest po prostu idealnym celem rowerowych eskapad. Łagodne temperatury jesienią i zimą. Drogi są zawsze w idealnym stanie. Różnorodność tras: na Majorce można znaleźć długie podjazdy i zjazdy w Serra Tramuntana, niekończące się drogi do trenowania szybkości, nie wspominając o off-roadzie, po wspaniałe trasy dla miłośników kolarstwa górskiego. Ale przede wszystkim to wspaniałe krajobrazy i panoramy sprawiają, że rowerzyści zakochują się w nich od pierwszego wejrzenia. Idealny okres na kolarstwo, również amatorskie to jesień i zima. 


Obecnie na całej Majorce można znaleźć wiele muzeów i stanowisk archeologicznych, z których niektóre są prehistoryczne i tajemnicze, opowiadają one o Majorce, która już nie istnieje, daleko od dzisiejszego obrazu wyspy, ale która pozostawiła ślad i dziedzictwo zwyczajów wyspy. Zimą i jesienią, ożywa seria bardzo ciekawych popularnych festiwali. Sant Antoni ,  Sant Sebastià, Es Firò : malownicze i szczególne fiesty, z rekonstrukcjami historycznymi, tańczącymi demonami, muzyką i mnóstwem piwa czy wina
Uczestnictwo w popularnej fieście to jedna z najbardziej lokalnych atrakcji na Majorce. Poza zabawą, festiwale te często mają bardzo ciekawe korzenie historyczne. W okresie letnim, również nie może zabraknąć atrakcji, szczególnie polecić możemy Firo w Soller, kiedy to w maju Soller i Port de Soller zamieniają się w pole bitwy pomiędzy Maurami a Chrześcijanami.


Do najważniejszych rzeczy do zrobienia podczas wakacji należy:
Odwiedzenie stolicy, Palma de Mallorca zachwyci nie tylko klimatem – nazywana jest często małą Barceloną – ale i oferta gastronomiczną.


Przejazd malowniczą drogą MA-10, widok stromych gór opadających wprost do morza, zawieszonych na zboczach maleńkich miasteczek, kręte drogi i przebiegające kozy na pewno zostaną na długo w pamięci.


Jaskinie! Najbardziej popularne to Drach, jednak ilośc grup wycieczkowych w sezonie mocno zniechęca, za to obok znajdują się równie piękne Hams, pół godziny samochodem na północ odkryjemy te największe na wyspie Coves Arta – przyjemna lekcja geologii w orzeźwiającym klimacie.


Najpiękniejszy zachód słońca na Formentorze. Długi, wąski półwysep na północy, którym wyspa wydaje się sięgać do swojej młodszej siostry, Minorki, z kilkoma pięknymi punktami widokowymi, niewielka plażą Formentor i Figuera zakończony latarnią.


Przejść się wąskimi uliczkami cudownych miasteczek, takich jak Valldemossa, Soller, Fornalutx, Pollensa, Alcudia czy Arta.

Podziel się swoją opinią